číselné označení plastů a co nám sdělují...

12.03.2019 20:08

WWW.MENEODPADU.CZ

Většina jednorázových plastových láhví na vodu je vyrobena z plastu, který je označen číslem 1 anebo PET. Někteří lidé se snažili snížit spotřebu těchto lahví tím, že je opláchnou a znovu použijí. Jenže většina nezná riziko, které tyto lahve přinášejí. Opakovaným používáním se zvyšuje riziko bakteriálního zanášení.

Kanadští vědci realizovali na základní škole studii na zjištění množství bakterií v plastových láhví, které si děti zakoupily ve škole. Výsledky byly alarmující, 13% z testovaných láhví měly na konci vyučování vyšší úroveň bakterií, než je povolená hranice pro pitnou vodu. Dokonce 9% z nich byly zjištěné fekální koliformní bakterie!

To je důkaz, že tyto láhve nejsou dostatečně odolné, aby vydržely opakované používání, bez ztráty svojí integrity. Hlavním problémem však není únik změkčovadel do nápojů, ale to, že bakterie, které se v nápojích hromadí. Tyto bakterie se nedají z láhví snadno odstranit. Dlouhá skladovací doba v nákupních regálech nebo na světlých místech zvyšuje pravděpodobnost růstu bakterií a koncentraci antimónu ve vodě.

Plast označený číslem #3, #6 a #7

Mnoho zdrojů hovoří, že by se z plastů označených číslem 3 a 6 nemělo pít, protože se z nich do tekutin uvolňují škodlivé látky.

Číslo 3 (PVC)

Uvolňuje flatáty, které průkazně způsobují vývojové a reprodukční poškození.

Číslo 6 (polystyrén)

Polyestyrén může do tekutin vylučovat styrén, který způsobuje poruchy nervového systému a jater.

Číslo 7 – POLYKARBONÁT

Z něhož jsou vyráběny některé průhledné nebo obarvené láhve. Tento typ plastu vylučuje Bisfenol A (BPA), ten ovlivňuje hormonální soustavu. Odborníci se shodují na tom, že BPA uniká do nápojů i když jen malé množství.

Plast označený číslem #2, #4 a #5


Číslo 2, 4, a 5 je nejzdravější možností v rámci používání plastů, protože zatím žádné informace nepotvrdily, že by tyto plasty vylučovaly nějaké škodlivé látky. Plastové láhve tohoto typu však pohlcují pachy a nečistoty a mnoho z nich vytéká, pokud nejsou udržovány ve vzpřímené poloze. Díky těmto nedostatkům nejsou dobrou volbou k dlouhodobému používání.

Plast číslo 2 je běžne recyklovatelný, zatím co 4 a 5 ve většině případu nejsou.

Existuje nějaký způsob, jak neničit svoje zdraví, zdraví našich dětí a zároveň uchránit přírodu před tímto velkým množstvím použitých, plastových láhví?

Zdroj: www.meneodpadu.shop/blog/co-jste-nevedeli-o-plastovych-lahvich-poskozuji-vase-zdravi-a-nici-nejkrasnejsi-plaze-sveta/